Zespół Tańca Ludowego Bandanki powstał w 1996 roku. Jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną miasta Ustrzyki Dolne i Powiatu Bieszczadzkiego.
W pierwszych latach swojej działalności prezentował tańce country. W zespole zrzeszeni są entuzjaści folkloru, muzyki i tańca. Są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, którzy rozwijają swoje pasje w 3 grupach tanecznych. Zespół kultywuje polski folklor i narodowe tradycje. Wszystkich łączy zamiłowanie do tańca, muzyki oraz wieloletnie przyjaźnie.


Zespół odwiedził z koncertami Słowację, Węgry, Ukrainę, Czechy i Włochy, zdobywając uznanie publiczności i jurorów.

ZTL Bandanki jest laureatem międzynarodowych i międzywojewódzkich przeglądów tanecznych. Był dwukrotnie zapraszany do Pałacu Prezydenckiego.
W 2013 roku podczas pobytu w Rzymie, godnie reprezentował nasz kraj w Pałacu Apostolskim, na spotkaniu z Ambasadorem RP w Ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej. W 2014 roku koncertował w Dębicy z ZPiT Lajkonik z Chicago podczas Międzynarodowej Folkloriady z Polonią. W 2014 roku ZTL Bandanki otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży "Nie zgubić talentu".


Repertuar zespołu obejmuje tańce narodowe (kujawiak, oberek, krakowiak, polonez) oraz tańce regionalne (rzeszowskie, lubelskie, Lachów Sądeckich, Beskidu Żywieckiego). Podczas warsztatów i konkursów tancerze uczą się tańca, ale również przyjaźni i koleżeństwa w grupie.