Zespół powstał z inicjatywy Marty Grzybowskiej i Kingi Szewczyk, nauczycielek, których pasją jest nie tylko dydaktyka, ale również ludowy śpiew karpacki. Z zespołem współpracuje także Bartłomiej Socha, również nauczyciel, a prywatnie - muzyk zajmujący się grą na djembe i innych instrumentach rytmiczno-perkusyjnych. Początkowo zespół liczył siedem osób, ale początki zawsze są trudne:) Jednak wraz z rozwojem sytuacji i kolejnymi sukcesami, jakie odnosiliśmy na przeróżnych przeglądach, zainteresowanie zespołem wśród licealnej młodzieży rosło systematycznie.

Wykonujemy przede wszystkim utwory ludowe z Karpat, ale opieramy się na dawnej wielokulturowości naszego regionu. W repertuarze mamy pieśni polskie, łemkowskie, ukraińskie, słowackie, cygańskie, żydowskie, a nawet jedną serbską Niedawno nagraliśmy także płytę “Cuda-wianki!” z naszymi przyjaciółmi ze słowackich Giraltovec, chętnych do jej otrzymania prosimy o kontakt przez facebooka.

Aranżacje utworów przygotowujemy samodzielnie, uczniowie i nauczyciele mają tu równe prawa głosu. Obecnie zespół poszerzył swój skład o instrumentalistów, rozszerzamy także nasz repertuar na pieśni innych kultur niż te pochodzące z Karpat. Niemniej nadal pozostajemy w konwencji ludowej, bo, jak pisał Wyspiański: "Chłop potęgą jest - i basta!" Obecnie wchodzimy w czas przemian i staramy się przełożyć nasze dotychczasowe aranżacje na współczesne, nieco mocniejsze brzmienia.